Kadın Olmak

     
Kadın Olmak
Fotoğraf Kaynak: www.gencyazi.com

Kadın Olmak

Kadına gelmiştir din. Tüm vahiyler kadın içindir ama erkek aracılığıyladır iletişim, çünkü üstün olan erkektir. Bunun başka açıklaması dinen de olsa olamaz. Kadınadır tesettür. Kadın gömülmesi gerekendir, diri diri. Kadın olarak doğmuşsan eğer, hele hele senden önce doğmuş bir erkek yoksa gömülmek içindir doğuşun. Gömülmemişsen eğer büyük ihtimalle cinsel organına ihtiyaç vardır, tatmin etmek için üstün yaratılmışları veya üstün soyun devamlılığı için.

Kadın olarak sana biçilen rol bellidir, dışına çıkman çok ayıp; bilirsin, ayıp olan günahtır da toplum inşası inançlarda. Çocuk yapmak görevin ve tabi 'karılık' yapmak. Ha bir de ev temizliği falan. Bakımlı olmayı da ihmal etmezsen kocanı başka arayışlar içine girmekten bir nebze de olsa alıkoymuş olabilirsin, 'kadınlık gururu' önemli tabi. E bir de yapmaman gerekenler var; mesela erkeğin elinin kiri olmaktan öte bir şey olmayıp da seni 'o..' kılan durumlar. Dedim ya vahiyler senin üzerine, uyarlama dinlerde. Haddini her zaman bileceksin; erkektir, yer içer yatar arkasını toplayacaksın. Sinirlenir, eser, gürler senden çıkarır, susup hak vereceksin. Hesap sormayacaksın 'erkeğine'. Saygıda kusur etmeyeceksin, o geldiğinde mesela toplanacaksın; onun istifini bozmadan tahtında yayılmaya devam edişinin aksine. Onunla yarışmayacaksın. Unuttun mu o erkek sen kadınsın. Seni arzuluyorsa eğer bu arzuyu gidermelisin, 'başın ağrıyor' olsa da. Yoksa onun hakkıdır tecavüz, senin de hak ettiğin. Onun için var olduğunu da unutma.  Bunlar ayettir ha, baş kaldırırsan dinden çıkarsın maazallah.

Peki ya o kadar din din dedik de nedir bu din. Cinsiyetlere göre beklentiler farklı da olsa cinsiyet ayrımı gözetmeksizin dünya ve ahiret mutluluğuna ulaşmayı sağlamak tanımı aklınızın en ücra köşesinde şöyle bir bulunsun;  giydirilmiş bir kılıftır din, tüm bunlara. Atalarından devraldığına hıyanet etmemelisin işte böyle. Onlar demişse kutsal kitaba falan da bakmana gerek yok. Sonuçta kültürü olduğu gibi kabul eder din, kültürse dini istediği kalıba sokar. Erkeklerinizin de işine gelir tamam da, ya erkeklerden daha çok kabullenen siz?

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız..


Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz. Yoruma Emoji EkleYoruma Emoji Ekle

Yorumunuz için teşekkür ederiz.