Öğretmen Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Görsel Kaynak: www.ogretmendiyari.com
Bu yazımda sizlerle öğretmenlik mesleği ve öğretmen olmak için gereken özellikler hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum...Yazıma başlamadan önce öğretmen kelimesinin tanımı öğrenmeye rehberlik eden kişi anlamına gelir. Eminim ki bu yazıyı okuyan siz değerli okuyucularım ilkokuldayken öğretmenlerimiz "Büyüğünce ne olacaksın yavrum?" sorusuna çoğumuz sizin gibi öğretmen olmak istiyorum öğretmenim dediğinizi duyar gibiyim..
öğretmen olmak için gereken özellikler
Fotoğraf Kaynak: serbestiyet.com
Herkesin ideallerini, hayallerini bir nebze gerçekleştirmede yardımcı olmuş ve çoğunlukla fikirlerine önem verdiğimiz birkaç öğretmenimiz olmuştur. Bu öyle bir meslek dalı ki yeri gelir hüznünü yeri gelir sevincini paylaştığın hepsi birbirinden değerli öğrencilerin olur.
Çünkü öğretmenlik mesleği anne ve babadan sonra çocuğu en iyi şekilde yetiştiren, hayallerini gerçekleştirmek adına yeri geldiğince büyük fedakarlıklar yaptırdığı hayat boyu devam eden bir süreçtir.

Peki başarılı öğretmen olabilmek için hangi özelliklere sahip olmalıyız?

Öğretmen olmak için gereken özellikler nelerdir?

Bana göre öğretmen;

1) Sabırlı olmalı
Yeni nesil diye tabir ettiğimiz öğrenciler karşısında sabırla dinleyen ve daima öğrencilerin sorunlarına karşı cevap arayan bir kimliğe sahip olmalıdır.

2) Kendini Geliştirmeli
Gerek kendi alanında gerekse diğer alanlara karşı bilgili, sosyal, okuyan ve araştıran bir öğretmen olması gerekir.

3) Öğrencilerin ideallerini gerçekleştirmesi için doğru yolu gösterebilmelidir.

4) Gelişen teknolojiye ve çağa ayak uydurabilmelidir.

Maddeleri daha da ekleyebiliriz buradan çıkaracağımız ders öğretmenlik yaparken karşılaştığınız veya karşılaşacağınız sorunlara karşı daima azimle ve güler yüzle çözüm üretmeyi bilmeliyiz.

Benim için öğretmenlik kitaplarda yazılan konuları anlatmaktan ziyade öğrencinin davranışını, tutumunu ve en önemlisi geleceğine ışık tutabilmektir.
Bizim yapabileceğimiz bir diğer şey de öğrenciyi en iyi veya iyi maaşı olan mesleklere yöneltmek yerine  mutlu olabileceği veya kendisini mutlu hissedeceği mesleğe yöneltmektir.
Aamir Khan'ın
Fotoğraf Kaynak: listefilm.com
İnternet ortamında birçok öğretmenlik mesleği ile ilgili filmler bulabilirsiniz. Size tavsiye edebileceğim en iyisi olduğunu düşündüğüm başrolünde Aamir Khan'ın oynadığı 2007 yapımı Every child is special (Her çocuk özeldir) filmidir.
Every child is special (Her çocuk özeldir)
Fotoğraf Kaynak: kahvetelvesi-kahvemolasi.blogspot.com
Bu film bir öğretmenin nasıl olması gerektiğini eğer istenildiğinde bir öğrencinin eğitim ile hayatını nasıl değiştirebileceğini en iyi şekilde anlatan drama tarzında bir filmdir. İzlemeyen okuyucularım için bugün bu filmi izlemek için çok güzel bir gün :)

Son olarak öğretmen olan veya olmak için çalışan arkadaşlarım bana göre dünyanın en iyi mesleği olan öğretmenliği her zaman isteyerek yapın çünkü sizin öğrencileriniz daima sizin fikirlerinize ve düşüncelerinize bakarak kendi hayatlarına yön vermeye çalışacaklardır.


Bu yazımı ünlü filozof Socrates'in sözü ile bitirmek istiyorum.
Socrates resmi
Görsel Kaynak: instaturk.net
"Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez."

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz. Yoruma Emoji EkleYoruma Emoji Ekle

Yorumunuz için teşekkür ederiz.