GuidePedia

2
Vefa Nedir?
Fotoğraf Kaynak: matombul.org

Vefa insana ait duyguların en güzelidir

   Vefa insana ait duyguların en güzelidir. Aynı zamanda en yakışanıdır da. İnsana insan olduğunu hatırlatan duygudur. Mesela yapılan küçücük bir iyiliği unutmamaktır. Beraber yürüdüğün insanlara en zor zamanlarında yardım etmektir. Göçerken yaşamdan arkanda gülümseyen dostlar bırakabilmektir. Ya da sen dostunu yitirdiğinde onu doğum gününde siyah beyaz resimlerle yâd etmektir. Ve yahut ihtiyarlıktan kapının önündeki kulübesinde sabahtan akşama kadar uyuyan, patisini bile kaldırmaya mecali olmayan, yıllardır en sadık arkadaşın ve yalnızlık yoldaşın Karabaş’a bir kap su vermektir. Bahçede torunların en sevdiği, hepsini doyurmaya yetecek kadar bereketli meyve ağacının kuruyan dallarını budamaktır; yeniden daha güçlü ve ışıl ışıl filizlensin diye. Ziyaret etmektir bayramlarda yaşamlarının izlerini yüzlerinde taşıyan, tonton nineleri. Aşığın sevdasına sahip çıkmasıdır. Seninle ömrünü paylaşana karşı yıllarca ilk günkü bağlılığı duymaktır. Mesela anne babanın kıymetini kaybetmeden önce bilmektir. Rolleri değiştirmek, hasta olduğunda başında beklemek, gömleğinin düğmelerini iliklemek ve çorbasını içerken yardım etmektir. Secdede verdiğin sözleri tutmaktır vefa. Sana verilen her nimet için şükretmektir. Yaşadığın hayat bile emanet sonuçta.

Bir gönül borcudur vefa

   Bir gönül borcudur vefa. Mesela birine az ve ya çok bir borcun var. En sıkışık zamanında istemişsin, o da vermiş. Hiç düşünmeden yardım etmiş. Ve sen ilk fırsatta borcunu ödemişsin. İşte vefa da seninle olan, yanında duran insanlara ödenecek bir borçtur aslında. Manevi bir yük, sevgide bağlılık ve sadakattir.

Vefa insana ait duyguların en asilidir

   Vefa insana ait duyguların en asilidir. Anneye babaya duyulur; eşe dosta duyulur; sadık yardımcılarımız hayvanlara duyulur; seni yaratana duyulur. Kime ne kadar gösterildiğinin önemi yok. Var olup olmaması önemlidir aslında. İşte tam da bu yüzden bizden sonraki nesillere anlatılması ve yaşatılması gereken en yüce histir vefa.

Bu asil ve yüce hissin artık kilitli sandıklardan gün yüzüne çıkarılması dileğiyle...

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız..

Yorum Gönder Blogger

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz.

 
Top