GuidePedia

0
Okumanın Büyüsü
Görsel Kaynak: www.webokur.com
“Okumak, alışkanlıkların en asilidir.” demiş yazar. Asil olmanın yanında gizemli alışkanlıklardan, belki de en gizemli sidir. Okumak; bir anlamda başka birinin içinde yaratığı, eşi benzeri olmayan esrarengiz dünyanın kapılarını aralamaktır. Kafasının içindekileri görmektir. Duygu ve düşünce evrenini keşfetmektir.

Elinize aldığınızda bir kitabı, bir yazarın bütünüyle kendinde barındırdığı her şeye sahip olursunuz. Kişiliğini, karakterini, ruhsal durumunu, içinde yaşadığı toplumu ve bu toplumun değer yargılarını, kültürünü… Hepsine bir kitapla sahip olursunuz.
Yeni ufuklar açarsınız kendinize. Hiç gitmediğiniz bir şehrin sokaklarında dolaşır, hiç tanımadığınız insanların evlerine misafir olursunuz. Kah yedi zorlu vadi geçersiniz Simurg’un kanatlarında. Kah bunaltıcı düşlerin sabahında dev bir böcek olarak uyanırsınız. Sonra Feride olup karış karış gezersiniz Anadolu’yu,  Raif Efendinin o melankolik ruh haliyle bir tablo sayesinde aşık olursunuz.  Ve hepsini yine bir kitapla tecrübe edersiniz.

Okumak bir pencere açmaktır hayatımıza. Sihirli bir halı vasıtasıyla uçmak gökyüzünde, bakmak yukarıdan dünyaya ve onu anlamaya çalışmaktır aslında…

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız..

Yorum Gönder Blogger

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz.

 
Top